Olejek eteryczny z drzewa herbacianego- właściwości i zastosowanie.
Urszula, 3 lipiec 2020
WAŻNE! Przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku zapoznaj się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa używania olejków eterycznych, które opisane są TUTAJ.
DRZEWO HERBACIANE (Melaleuca alternifolia)
WSTĘP
Olejek z drzewa herbacianego to chyba najbardziej popularny olejek eteryczny. Dodawany jest w przemyśle kosmetycznym do szamponów, kremów, past do zębów i maści na przeziębienie.
Lubię jego zapach, wyczuwam w nim coś przyjemnego, chociaż wielu osobom może nie przypaść do gustu. Moja przyjaciółka, której kiedyś poleciłam ten olejek opisała jego zapach jako “szpitalny” i nie chciała mieć z nim nic wspólnego.
WŁAŚCIWOŚCI OLEJKU:
-przeciwgrzybiczne
-antywirusowe
-antybakteryjne
-przeciwgorączkowe
-przyśpieszające gojenie się ran
-antyseptyczne
-przeciwinfekcyjne
-wykrztuśne
-pobudzające
OPIS SZCZEGÓŁOWY DZIAŁANIA OLEJKU:
Olejek z drzewa herbacianego należy do grupy olejków przeciwinfekcyjnych. W badaniach naukowych wykazywał działanie przeciw trzem kategoriom patogenów: bakteriom, grzybom i wirusom.
Dodatkowo olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie stymulujące układ immunologiczny. Zwiększa zdolność szybkiego i skutecznego reagowania organizmu na patogeny.
Od lat jest moim asystentem pierwszej pomocy wspierającym przy przeziębieniach. Używam go zarówno do dyfuzji w pomieszczeniach jak i podczas kąpieli (zawsze rozcieńcz olejek w oleju nośnikowym lub np. mydle w płynie/szamponie, więcej informacji TUTAJ).
UWAGA! Chociaż olejek z drzewa herbacianego zazwyczaj nie jest drażniący to u niektórych wrażliwych osób może wywołać reakcje alergiczną. W kąpieli wystarczą czasem nawet 3 krople na wannę.
UKŁAD ROZRODCZY- Ma potwierdzone naukowo działanie w przypadku kandydozy pochwy.
UKŁAD ODDECHOWY: przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli, infekcje zatok lub przekrwienie, kaszel, ból gardła, zapalenie migdałków, infekcje ucha
SKÓRA: trądzik, grzyb paznokci, ropnie, czyraki, rany, skaleczenia, łupież, opryszczka, ukąszenia owadów, wszy, wysypki, półpasiec, zakażone rany, żylaki, stopa sportowca, grzybica, stan zapalny skóry
AJURWEDA: zmniejsza nadmiar kapha, chłodzi pitta
TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA: może tonizować energię Qi w przypadkach przewlekłego letargu, płytkiego oddychania, kołatania serca i słabego krążenia.
ZASTOSOWANIE
WZIEWNE:
MISKA Z CIEPŁĄ WODĄ- dodaj 1-5 kropli olejku do miski z ciepłą wodą, nakryj głowę ręcznikiem i inhaluj się. Ten sposób jest najlepszy jeśli zależy Ci na odblokowaniu zatok i układu oddechowego, działa również korzystnie na skórę twarzy. Możesz łączyć z innymi olejkami.
DYFUZOR- olejek z drzewa herbacianego ma specyficzny zapach i nie za bardzo lubię go w dyfuzorze. Zawsze jednak kiedy zaczynam czuć osłabienie i pierwsze objawy przeziębienia (czyli bardzo rzadko) dodaje go do dyfuzora z kilkoma kroplami innych olejków (np. eukaliptusowy, pomarańczowy)
PRZEZ SKÓRĘ:
Dopuszczalne w produktach kosmetycznych stężenie olejku eterycznego na skórze: 15% (co to oznacza w praktyce zobacz TUTAJ).
Jest on polecany przy trądziku, opryszcce i stanach zapalnych skóry.
INNE:
W badaniu klinicznym w 2016 roku porównano wpływ olejku eterycznego z drzewa herbacianego oraz lek przeciwgrzygiczny CLOTRIMAZOL na infekcje grzybiczną jamy ustnej. W badaniu stwierdzono, że olejek z drzewa herbacianego, jako produkt naturalny, jest lepszym nietoksycznym środkiem w porównaniu z CLOTRIMAZOLEM w leczeniu zakażeń grzybiczych jamy ustnej.
https://tisserandinstitute.org/learn-more/tea-tree-oil/
ZASTOSOWANIE HISTORYCZNIE:
Aborygeni wykorzystywali lecznicze właściwości drzewa herbacianego przy problemach ze skórą (siniaki, ukąszenia owadów, infekcje skóry). Podczas II wojny światowej australijska armia królewska używała olejku z drzewa herbacianego do dezynfekcji ran.
SZCZEGÓŁOWY OPIS OLEJKU ETERYCZNEGO EUKALIPTUSOWEGO:
BOTANIKA
Drzewo herbaciane jest rośliną pochodzącą z Australii. To wiecznie zielone drzewo wzrasta do 6 metrów wysokości. Na plantacjach zazwyczaj uprawia się je w cyklach 2-3 letnich, gdzie dorastają do około 1,5 metra wysokości. Ciekawostką jest, że 10 ml olejku z drzewa herbacianego wytwarzane jest z jednego rozdrobnionego 2-letniego drzewa.
ZAPACH: OSTRY, ZIOŁOWY, ŚWIEŻY
NUTA ZAPACHOWA: ŚRODKOWA
METODA OTRZYMYWANIA: destylacja z parą wodną liści i gałązek
ENERGETYKA: wychładzająca, nawilżająca
PODSTAWOWE SKŁADNIKI:
- Terpinene-4-ol
- Gamma-Terpinene
- a-Terpinene
- Terpinolene
- 1,8-Cineole
- a-Terpineol
- p-Cymeme
- a-Pinene
Artykuł ten tworzyłam w oparciu o wiedzę, której źródła opisałam TUTAJ.
Przez wzgląd na regulacje prawne zaznaczam jednak, że wszystkie informacje zawarte na tym blogu mają charakter czysto informacyjny i wiadomości w nich zawarte nie mogą służyć do diagnozowania, leczenia lub zapobiegania jakiejkolwiek choroby.